Az árván maradt kislány
(Kép forrása: pixabay.com)
Brúnó kora este kelt felt. Tudta, hogy néhányan ma mérföldkőhöz érkeznek az életükben.
- Nehéz éjszaka előtt állunk. Indulok Józsefhez, szüksége lesz a segítségemre. - Elhelyezkedett a Kőszegi család házának ablakpárkányán. Épp elkezdték a vacsorát, amikor megcsörrent a telefon.
- Kőszegi József. – Szólt bele a családfő. – Ó, értem. Máris indulok. Nem szükséges, hogy értem jöjjenek. Kocsival tíz perc alatt ott vagyok. – Letette a telefont, és már indult is a zakójáért.
- Csak nem kell megint bemenned dolgozni, apa?
- De igen, Szilvikém. Autóbaleset történt, egy egész családot behoztak.
- Milyen szörnyű! – Szomorodott el a felesége, Piroska. – Imádkozni fogunk értük.
- - Bólintott rá Szilvi. – Szólj, ha megint mehetek önkénteskedni.
- Rendben kicsim. Jó éjt!
Rendkívül fárasztó éjszaka volt az aznapi a kórház sebészeti osztályán. Órákon keresztül operáltak, sajnos szomorú eredménnyel. A fiatal házaspár mindkét tagját elveszítették, majd a nagymama is elhagyta a testét. Utolsó mondata szíven ütött minden jelenlévőt:
- Vigyázzanak az unokámra!
A balesetet mindössze a nyolcéves kislány élte túl. Csodával határos módon, karcolásokkal megúszta.
József rendkívül kimerülten ébredt. Egész éjszaka az árván maradt kislánnyal álmodott. Jól tudta, pszichológusként ráhárul a feladat, hogy közölje vele a történteket. Erőt vett magán, és bement a gyerek szobájába. Hanyatt feküdt és a plafont bámulta. Meg sem mozdult.
- Szervusz Kitt! Józsi bácsi vagyok. Sajnos nagyon szomorú dolgot kell veled közölnöm. A szüleid és a nagymamád az éjszaka visszamentek az angyalokhoz.
A gyerek nem mozdult, csak feküdt nyitott szemekkel.
- Nagyon sajnálom! – Folytatta a doki.
Utasította a kollégáit, hogy amennyiben nem muszáj, ne adjanak neki nyugtatót. Később ismét bement hozzá és leült az ágya mellé.
- Kitt, így hívnak, ugye? Nagyon bájos név! Tudtad, hogy a Katalin becézett formája? Édesanyámat és a nővéremet is így hívták. Sajnos már egyikük sincs közöttünk. Tudom, mit érzel, én is elveszítettem a szüleimet.
A kislány továbbra sem mutatott semmilyen reakciót. A doktor azonban hitt benne, hogy a szavai idővel meglágyítják. Reggel leváltotta a kollegája, ő mégis bent maradt egészen estig. Nem akarta otthagyni kis betegét.
- Szia drágám! Kimerültnek tűnsz. – Üdvözölte otthon a felesége. - Mi történt?
- Sajnos egy nyolcéves kislány árván maradt.
- Ó édes Istenem! Ez borzalmas!
- Igen, hatalmas trauma érte. Nem beszél, csak szótlanul fekszik.
- Látom, nagyon megviselt. Gyere, igyál egy teát.
- Köszönöm! Szilvi itthon van?
- Itt vagyok, apa.
- Lányom, továbbra is van kedved önkéntes munkát végezni?
- Hát, persze.
- Jöhetsz mesét olvasni egy árván maradt kislánynak.
- Örömmel!
- Akkor holnap iskola után várlak.
Brúnónak tetszett a doki hozzáállása.
- Tudta, hogy a gyermek az érzelmi veszteségfeldolgozás, a gyászfolyamat egyik legnehezebb fázisába került, a belső, MAGunkat őrlő MALOM érzelmi állapotába. Ennek az érzelmi állapotnak a jellemzője az érzelmi üresség, a tompaság, a kommunikációs gátoltság. Időt ad a gyereknek. Megengedi, hogy a saját tempójában közeledjen az emberekhez.
Kállai Lili